בדיקה לראייה ירודה | בדיקה להתאמת עזרי ראייה353

מאת: אופטומטריסט עדי קרמר, מומחה לראייה ירודה, המרכז לראייה ירודה

במה שונה בדיקת ראייה ירודה מבדיקת ראייה סטנדרטית?

עם העלייה בתוחלת החיים, אחוז האנשים הסובלים מליקויי ראייה הולך וגדל. ראייה ירודה מוגדרת כפגיעה קשה בחדות הראייה או בשדה הראייה, ושאינה ניתנת לתיקון באמצעות משקפיים רגילים או עדשות מגע. ברוב המקרים מדובר באנשים מבוגרים עם מחלות עיניים האופייניות לגילם. לפי מחקרים, ניוון מקולרי גילי (AMD) הנו הגורם מספר אחד בעולם המערבי לראייה ירודה מעל גיל 50. אדם הסובל מראייה ירודה חש פגיעה הדרגתית בביצוע מגוון פעולות בסיסיות שהיה רגיל אליהם עד כה והיו חלק מחייו, כגון: יכולת לנהוג בבטחה, לקרוא, לצפות בטלוויזיה או לעבוד על המחשב בקלות.

ה-MAIA הינו מכשיר חדשני הממפה בצורה מדויקת את הרשתית ומאתר את האזור בו נמצאת חדות הראייה הטובה ביותר .
ה-MAIA הינו מכשיר חדשני הממפה בצורה מדויקת את הרשתית ומאתר את האזור בו נמצאת חדות הראייה הטובה ביותר .

פעולות מהסוג הנ"ל הופכות להיות קשות לבצוע ולעיתים בלתי אפשריות, דבר הגורם לתסכול ופגיעה בעצמאות התפקודית. סיוע בבעיות אלה, מתאפשר בעיקר ברובד השיקומי על ידי אופטומטריסט מומחה לראייה ירודה, אשר מתאים עזרי ראייה מיוחדים בהתאם לרמת הפגיעה בראייה.

מהי בדיקת ראייה ירודה
מטרתה של הבדיקה הינה להתאים עזרי ראייה מיוחדים לסובלים מראייה ירודה בהתאם לרמת הפגיעה בראייה.

מהם שלבי בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט מומחה לראייה ירודה?
הבדיקה מורכבת ממספר שלבים:
בשלב הראשון האופטומטריסט מתחיל בשיחת הכרות עם המטופל, מברר מהי הסיבה שגרמה לפגיעה בראייה, ומהם הקשיים הנובעים מכך. לרוב יש למטופל מספר בעיות עיקריות, שפתרונן עשוי לשפר באופן ניכר את איכות חייו. במהלך הבדיקה נעשים מאמצים רבים על מנת לפתור בעיות אלה.
בשלב השני נמדדת חדות הראיה ממרחקים שונים על ידי מדידת תשבורת קרני האור בעיני המטופל, ומנסים להגיע לחדות הראייה הטובה ביותר הניתנת להשגה, על ידי שימוש בעדשות מיוחדות.

בשלב השלישי מבצעים מיפוי רשתית באמצעות מכשיר מיקרופרימטר הנקרא MAIA. ה-MAIA הינו מכשיר חדשני הממפה בצורה מדויקת את הרשתית ומאתר את האזור בו נמצאת חדות הראייה הטובה ביותר הנקראת (Preferred Retinal Locus)   PRL  . איתור ה-PRL, מאפשר התאמה נכונה ומדויקת של משקפי הגדלה למרחק עם הסתה פריזמתית לאזור עם החדות ראייה הטובה ביותר על גבי הרשתית, ובצורה זו לשפר משמעותית את חדות הראייה של המטופל. בשלב זה באמצעות סדרת תרגולים עם מכשיר ה-MAIA בה קיימת טכנולוגיית ביופדבק ללמד את המטופל להשתמש באזור ה-PRL בצורה הטובה ביותר, ובכך לשפר את איכות ראייתו בצורה משמעותית.

בשלב הרביעי והאחרון, מנסה האופטומטריסט בעזרת שימוש בעזרי ראייה אופטיים ואלקטרוניים שונים, למדוד את עוצמת ההגדלה הדרושה על מנת לאפשר למטופל לבצע פעולות יום יומיות חשובות, כגון: קריאה, כתיבה, צפייה בטלוויזיה, זיהוי שלטי רחוב, משחק קלפים, נגינה ועוד. ישנו ניסיון להתאים את עזרי ראייה העונים בצורה הטובה ביותר לצורכי המטופל, תוך התחשבות במרחק העבודה ושדה הראייה הדרוש לביצוע של כל משימה. כאשר חלק מבעיות המטופל קשורות לתפקוד מחוץ לבית, כגון:סנוור או זיהוי תווי פנים, יוצאים אל מחוץ לקליניקה על מנת לבדוק את תפקוד המטופל בתנאים אמיתיים עם המשקפיים המיוחדים.
לאחר התרשמות מהיכולת של המטופל להפיק תועלת מהשימוש בעזרים השונים, ממליצים על המשך התוכנית השיקומית, בין אם על ידי רכישת אביזר מסוים, ובין אם על ידי תרגול נוסף של מיומנויות שונות בבית.
במידת הצורך, נקבעות בדיקות נוספות על מנת למצות את כל אפשרויות השיקום של הפציינט.

משקפי הגדלה לקריאה
משקפי הגדלה לקריאה