ראיה ירודה, Low Vision497

מאת: אופטומטריסטית רונית אזני,
497

באומרינו ראיה או ראייה ירודה אנו מתכוונים למצבים אשר באופן אינטואיטיבי וראשוני אנו מבינים אותו. יחד עם זאת עצם המהות של הראייה הינו בעייתי להבנה מאחר והוא כרוך בהיבטים שונים של הקשר בין הגוף לנפש שפילוסופים רבים התחבטו בו. את המונח ראייה לא ניתן לנתח רק בפרמטרים פיסיקליים אופטיים משום שאין בניתוח זה עדיין כדי להבהיר לנו את המשמעות המסובכת של תהליך הראייה. במאמר זה אינני מתחבטת בשאלות פילוסופיות לשמן, יחד עם זאת יש משמעות לניתוח העיוני של הראייה להבנת המצב הקרוי ראייה ירודה.
בין השנים 1830-1930 תועד כל גורם כדי לספק מידע על מאפייני העיוורים בארה"ב אך המידע לא היה מדויק בגלל הקשיים באיתור ואבחון עיוורים. היה גם כישלון בקביעת הגדרות לראייה ירודה שהיא לא רק ויזואלית אלא גם עם בעיות תפקוד והתנהגות.
ראייה ירודה מהי?
להבדיל מעיוורון, אשר אדם הנתון בו אינו מסוגל לראות לחלוטין, ואף לא ניתן לעזור לו באמצעים מלאכותיים (טכניים או מכנים), הראייה הירודה הינה מצב ביניים בין ראייה רגילה לעיוורון טוטאלי.
מצב ביניים זה, אין פירושו כי הוא ממוצע בין שני קצוות אלו, אלא שהוא המצב האמצעי בין שני קצוות ראייה אלו. יחד עם זאת מכל הבחינות האפשריות, קרוב המצב המכונה ראייה ירודה לעיוורון מאשר לראייה הרגילה. המבדיל בין ראייה ירודה לעיוורון הטוטאלי הוא בכך כי לאדם הלוקה בראייה ירודה ניתן לעזור באמצעים שונים ובכך לשפר את מצבו. בעוד שלאדם הלוקה בעיוורון טוטאלי לא ניתן לעזור, כלומר לא ניתן להביאו למצב של ראייה כלשהיא.
ראייה ירודה נמצא בתחום הראייה. האדם רואה אומנם באופן מוגבל אך ניתן להופכו לבר ראייה מסוימת.
ראייה ירודה מתחלקת לראייה ירודה קלינית ולראייה ירודה פונקציונלית.

ראייה ירודה קלינית:
רק מה שנכנס בהגבלה 6\100 – 6\21
6\21 ומעלה – זו ראייה נורמאלית.
6\100 – 6\21ראייה ירודה קלינית
פחות מ6\100 או שדה ראייה פחות מ-20 מעלות, נחשב לעיוורון אך אפשר עוד לעזור להם

 

 

ראייה פונקציונלית: 
כאשר מבחינה תפקודית הפציינט אינו יכול לתפקד כמו שרוצה לתפקד או כמו שצריך לתפקד. אדם כבד ראייה הוא אדם שעקב פגיעה בראייה לאחר תיקון סטנדרטי אינו מסוגל לבצע פעולות יומיומיות. סיבות לראייה ירודה:
1 סכרת
2 קטרקט – עכירות העדשה
3 גלאוקומה – יתר לחץ תוך עיני
4 ניוון המקולה
5 נסטגמוס – תנועות קיצביות, לא רצוניות של העין
6 קרטוקונוס – עיוות לא דלקתי של החלק המרכזי בקרנית
7 רטיניטיס פיגמנטוזה – מחלה גנטית תורשתית הגורמת
לשינויים על הרשתית
8 לבקנות
Rentrolental Fibroplegia 9 התרבות של רקמה חיבורית
מאחורי העדשה
10 מלידה
11 קוצר ראייה גבוה
12 טראומות כגון תאונות
13אטרופיה של עצב הראייה (אצל אלכוהוליסטים)- מצב זה הפיך וניתן לריפוי
14 הפרדות רשתית

 

 

ישנם סוגים של אביזרי ראייה ירודה:  
א. מגדילים שאינם משקפים. כגון, זכוכית מגדלת, סדק הקריאה או 'הטיפוסקופ' , מעגל טלוויזיה סגור עם הגדלה משתנה של הדמות.
ב. משקפי הגדלה
1. (+) גבוה מודבק
2. משקפיים שמורכבים עליהם טלסקופ.

 
סיכום:
תוצאות קליניות הדגישו את הצורך להיות מודעים באופן רצוף ולא חשוב כמה מוגבל הפציינט אליו, הראייה והמוגבלויות קשורות זו בזו. אם הראייה יכולה להשתפר אפילו מעט, הפציינט יקבל מבט פרספקטיבי משופר ושיקומו המקצועי והאחר יהיה רחב יותר. הבנת החשיבות של הגורמים הפיסיקליים חיונית לקביעה האם הפציינט מוכן או לא מוכן לקבל את האביזר ואת עזרתו. חלק מן הפציינטים מגלים הסתגלות לנכותם הויזואלית, אחרים קוראים כתב ברייל ולא מראים סימנים של רצון לקרוא אותיות דפוס רגיל ואחרים מראים סמנים של הפרעות נפשיות ואינם מסוגלים כלל לעבור אימון ויזואלי.
אינפורמציה על היסטורית המקרה חיונית ולעיתים תקבע האם הפציינט יוכל לקבל עזרה או לא. כמו כן האינפורמציה תצביע על כיוון נכון של הבדיקה. לכל פציינט צרכים אישיים שונים המבוססים על המצב האישי שלו. לכן זה דורש בדיקה קפדנית של אביזרי הראייה הירודה.
המרשם הסופי צריך להדחות עד שהפציינט מדגים יכולת לקרוא מחדש. הוא צריך להכיר את מראהו של האביזר וצריך להיות מסוגל לבצע משימות חיוניות ולהציג יעילות בשימוש. ולסיכום, לא לשחרר אף פציינט בחוסר תקווה לפני הערכה מתאימה של מצב ראייתו הירודה.