עזרים לראייה ירודה | אביזרים לכבדי ראייה4226

מאת: אופטומטריסט עדי קרמר, מומחה לראייה ירודה,
4226

מישהו במשפחה סובל מפגיעה ברשתית העין?
מחפשים פתרון לשיפור איכות הראייה?
עם העלייה בתוחלת החיים, ישנם יותר ויותר מחלות עיניים הפוגעות באיכות הראייה ומשפיעות על איכות החיים.
ישנם מצבים בהם קיימת פגיעה קשה בחדות הראייה או בשדה הראייה ומשקפיים רגילים אינם יכולים לתת מענה לפגיעה בראייה. מצבים כאלה לרוב מתרחשים אצל אנשים מבוגרים הסובלים ממחלות עיניים אופייניות לגילם כגון: ניוון מקולרי גילי (AMD), גלאוקומה, ניוון עצב הראייה, היפרדות רשתית ורטינופטיה סוכרתית.
מחלות אלו יכולות לפגוע בביצוע פעולות הנראות לנו כמובנות מאליהן כמו קריאה, כתיבה, צפייה בטלוויזיה, עבודה מול מחשב ,נהיגה, זיהוי תווי פנים וכו'. פעולות אלה הופכות להיות קשות יותר ולעיתים אף בלתי אפשריות, וגורמות לתסכול ופגיעה בעצמאות התפקודית.

סיוע בבעיות אלה מתאפשר בעיקר ברובד השיקומי על ידי התאמת עזרי ראייה אופטיים ואלקטרונים מיוחדים בהתאמה אישית, על ידי אופטומטריסט מומחה לראייה ירודה.

פתרונות חדשניים לקריאה
משקפי הגדלה לקריאה LEDDLES
אלו הם משקפי קריאה חדשניים, המשלבים מערכת אופטית מותאמת אישית, עם מערכת תאורת לד עוצמתית. משקפי Leddles מאפשרים קריאה בהגדלה של אותיות קטנות מאוד עם תאורה ממוקדת וחזקה.

​ניתן להתאים את המשקפיים בעוצמות הגדלה משתנות החל מפי 1.5 ועד פי 16 בהתאם לתוצאות הבדיקה.

יתרונות:
• משקפי הגדלה עם פריזמות מיוחדות.
• תאורת לד איכותית 90 Lumen Luminus Flox בטמפרטורת אור K4000
• סוללה נטענת, המספיקה לקריאה רצופה של כ-3 שעות.

תמונה מימין / עליונה: משקפי הגדלה עם תאורת לד עוצמתית | משמאל / תחתונה: משקפי הגדלה לקריאה

האם קיימים פתרונות לנהיגה לאדם עם ניוון רשתית?

מערכות הגדלה אלקטרוניות – טמ"ס (טלוויזיה במעגל סגור)
מכשיר אלקטרוני, המגדיל את החומר קריאה לגודל רצוי, ובכך מאפשר את קריאתו על גבי מסך גדול. ישנה אפשרות לשלוט בצבע האותיות והרקע של התמונה, כמות האור והקונטרסט שעל המסך.
המכשיר מורכב ממצלמת וידיאו, ממערכת אלקטרונית להגדלה וממסך. מצלמת הווידיאו מצלמת את המסמך הרצוי לקריאה (עיתון, ספר, מכתב, תמונה) והמערכת מגדילה את החומר לגודל הרצוי על גבי המסך. ניתן לראות את החומר המודפס, וניתן להתאים את עוצמת ההגדלה הרצויה באופן פשוט וקל. אפשר גם להתאים את צבע המסך ורמת הניגודיות, שתקל על הקריאה בהתאם לחדות ראייה של כבד הראייה.
לטמ"ס יש שדה ראייה גדול יחסית לעומת עזרי הגדלה מקבילים, וממשק פשוט ונוח לתפעול, המאפשר הסתגלות מהירה ושימוש מיטבי לאדם הסובל מלקות ראיה קשה.
ניתן להגיע לעוצמת הגדלה של עד X60 .

קיימים גם אביזרי הגדלה אלקטרונים ניידים הניתנים לנשיאה.

מכשירים פשוטים ונוחים לשימוש בבית ומחוץ לבית.


פתרונות חדשניים לראייה למרחק
משקפי AMD COMFORT
משקפי הגדלה חדשניים למרחק בעלי הגדלה של בין 3% ל- 18% הגדלה, בשילוב מסנני קרינה והסטה פריזמטית המאפשרים שיפור בחדות הראייה והקונטרסט.עוצמת ההגדלה וההסטה הפריזמטית נקבעים על פי מיפוי מדויק של הרשתית, הנעשה בבדיקה. שילוב הסטה פריזמטית והגדלה מאפשרים שיפור של עד 50% בחדות הראייה.
במקרים מסוימים המשקפיים מאפשרים קבלת אישור אופטומטרי לחידוש או קבלת רישיון נהיגה.

משקפיים טלסקופים
משקפיים המאפשרים הגדלה לעצמים הנמצאים במרחק, ולכן מתאימים לביצוע של משימות שונות, כגון: צפייה בטלוויזיה, צפייה בהצגת תאטרון, קונצרטים, שלטים ברחוב, זיהוי פני אנשים וכו'. התאמה נכונה של משקפיים אלו דורשת אבחון יסודי, מיומנות רבה והקפדה על דיוק מרבי. הטלסקופ משפר את הראייה בצורה דרמטית, ונותן מענה תפקודי גם במצבים של לקות ראיה קשה.
שיטת ההתאמה כוללת: בדיקת ראייה על ידי אופטומטריסט מומחה לLow Vision, ובחירת העין הנמצאת במצב טוב יותר (בהתייחס לכמה פרמטרים: שדה ראייה, חדות ראיה ועין דומיננטית), ועליה מתאימים את הטלסקופ.

משקפיים טלסקופיים ניתנים להתאמה אישית מעוצמה של X1.7 ועד X7. טלסקופים ידניים זמינים להתאמה עד עוצמה של X10.
טלסקופ המותקן במרכז עדשת המשקפיים, מותאם לשימוש במצב נייח בלבד, כגון: צפייה בטלוויזיה, צפייה בתיאטרון וכו'. טלסקופ ידני וטלסקופ המותקן בחלק העליון של עדשות המשקפיים מאפשרים ניידות מלאה.

משקפיים טלסקופיים
משקפיים טלסקופיים

פתרונות לראייה לקויה

לעזרים, אביזרים ולמידע נוסף – המרכז לראייה ירודה