גלאוקומה, לפי הרפואה הסינית1072

מאת: איתי שרף מנהל קליניקת Clear לטיפול במחלות עיניים בעזרת הרפואה הסינית, איתי שרף – טיפול במחלות עיניים ברפואה סינית
1072

גלאוקומה היא מחלה כרונית אשר גורמת נזק בלתי הפיך לעצב הראייה אשר עלול להביא לפגיעה ממשית בראייה ואף לעיוורון. למחלת הגלאוקומה אין תסמינים בשלבים הראשונים שלה ולעתים רבות המחלה מאובחנת רק לאחר שנפגעת הראייה. אבחון מוקדם של המחלה נעשה באמצעות בדיקה אצל רופא עיניים ויכול לאפשר טיפול מתאים העשוי למנוע נזק נוסף לעצב הראייה ולמנוע את התדרדרות המחלה.

לעתים מחלת הגלאוקומה נגרמת עקב לחץ תוך עיני מוגבר, אך לא כל מי שסובל מלחץ תוך עיני מוגבר סובל מגלאוקומה, וכן ישנם מקרים של גלאוקומה בהם הלחץ התוך עיני תקין. גורמים נוספים למחלת הגלאוקומה כוללים אספקה בלתי תקינה של דם אל אזור עצב הראייה. (איסכמיה) ועוד.

הטיפול המערבי במחלת הגלאוקומה מתמקד בשמירה על לחץ תוך עיני תקין ומתבצע באמצעות טיפות עיניים. טיפות העיניים אכן מסוגלות להוריד את הלחץ התוך עיני, אולם יש להן תופעות לוואי רבות כגון: הפרעות בקצב הלב, בעיות במערכת הנשימה, הורדת לחץ הדם, ירידה בליבידו, דיכאון, יובש בפה, עיניים אדומות וכאבי ראש. זאת ועוד, במקרים רבים, גם כאשר מצליחים לאזן את הלחץ התוך עיני באמצעות הטיפות, המחלה אינה נעצרת.

טיפול בגלאוקומה באמצעות רפואת עיניים סינית
המטרה העיקרית של הטיפול ברפואת עיניים סינית היא למנוע את התדרדרות המחלה על ידי הגנה על עצב הראייה. בנוסף, רפואת העיניים הסינית שמה דגש על טיפול בסימפטומים נוספים של המחלה כגון: כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה, בעיות במערכת העיכול ו/או השתן, בעיות רגשיות ועוד. הטיפול מתבצע רק לאחר אבחון מדויק שבוצע על ידי רופא עיניים, ובשיתוף מלא עם רופאי עיניים קונבנציונליים.

שמירה על לחץ תוך עיני אינה מספיקה
הטיפול ברפואת עיניים סינית במחלת הגלאוקומה כולל דיקור סיני, שימוש בצמחי מרפא והמלצות תזונה. הוכח מחקרית כי הטיפול ברפואת עיניים סינית במחלת הגלאוקומה משפר את זרימת הדם אל עבר עצב הראייה ובכך מגן עליו, עוצר את הרס תאי הגנגליון ברשתית ואף מסייע בשיפור הראייה.
טיפול משולב של הרפואה הקונבנציונלית באמצעות טיפות להורדת הלחץ התוך עיני, ורפואת עיניים סינית הוא טיפול יעיל אשר נותן את התוצאות הטובות ביותר ועשוי למנוע את התדרדרות המחלה ואף לשפר את הראייה.

 

למידע נוסף בנושא גלאוקומה וחשיבותו באבחון מחלות עיניים – רפואה סינית

 

לשיטת טיפול קונבנציונלית גלאוקומה