הזרקת אווסטין, לוסנטיס או אייליה1262

מאת: ד"ר דויד האוזר, מנהל יחידת הרשתית בבי"ח ברזילי
1262


הטיפול בזריקות לעין במחלות רשתית: ניוון רשתית מקולרי (AMD), בצקת מפגיעת הסוכרת בעין, ובצקת מחסימות ורידי העין

אווסטין לוסנטיס ואייליה הן תרופות דומות הניתנות כזריקה לעין, ומשמשות כטיפול שגרתי ונפוץ ביותר במחלות רשתית: ניוון רשתית מקולרי (AMD), בצקת מפגיעת הסוכרת בעין (רטינופטיה סוכרתית), ובצקת כתוצאה מחסימה ורידית בעין. שורת מחקרים שפורסמו בשנים 2011 עד 2014 העלתה כי אין הבדל משמעותי ביעילות של שלושת התרופות בטיפול במחלת ניוון רשתית רטוב (AMD). בשנת 2015 התפרסם מחקר שהראה כי במקרים מסויימים של בצקת מקולרית הנגרמת מפגיעת הסוכרת בעין, יש יתרון בשימוש בזריקת האייליה בהשוואה לאווסטין ולוסנטיס.

מה מנגנון הפעולה של זריקות לעין של אווסטין לוסנטיס ואייליה?
שלושת התרופות, האווסטין הלוסנטיס ואייליה דומות בפעילותן, והן מכוונות לחסום בעין פעילות של חומר ששמו הוא VEGF

. הVEGF הוא חומר טבעי, סמן ביולוגי, המיוצר בגופינו באופן נורמאלי. אבל במצבים מסוימים, כשהוא מצוי בריכוזים גבוהים,הVEGF מעורר צמיחת כלי דם לא תקינים ודליפה מכלי דם פגועים כפי שמתרחש בשלושת מחלות הרשתית השכיחות. נמצא כי עיכוב פעולת הVEGF כפי שעושות האווסטין הלוסנטיס והאייליה גורם לנסיגה ביצירת כלי דם לא תקינים שצומחים בניוון רשתית מקולרי רטוב, ומפחית דליפת נוזלים שמאפיינת בצקת בפגיעת הסוכרת בעין או בחסימה של ורידי העין.

כיצד ניתנת זריקת אווסטין לוסנטיס או אייליה לעיניים?
זריקה לעין נשמעת כטיפול מפחיד, אך למעשה מדובר בפעולה פשוטה באופן יחסי, ועם שיעור סיבוכים נמוך.
הזרקת אווסטין לוסנטיס או איילאה לעין יכולה להיעשות בתנאי מרפאה. לפני ההזרקה, העין מורדמת בטיפות או בג'ל עיניים להרדמה.
התרופה מוזרקת ישירות לחלל הזגוגית. הפעולה עצמה אורכת כמספר דקות, כאשר ההזרקה לעין עצמה נמשכת שניות בודדות בלבד.
מרבית המטופלים חשים בכאב קל בלבד, ולעיתים אף אינם חשים בכאב כלל.
 

 
 
 
 
 
 
מהי שיטת הטיפול בזריקות אווסטין לוסנטיס ואייליה לעין?
מקובל לטפל בסדרה של זריקות לעין בהפרש של חודש בין זריקה לזריקה.
בעיקר במחלת ניוון רשתית מקולרי יש חשיבות רבה על הקפדה על מירווחים קבועים בין זריקה לזריקה. מסתבר כי אחת הסיבות לחוסר הצלחה של הטיפול במעקב ממושך של שנים הוא חוסר הקפדה על סדירות הטיפול והפסקות גדולות מידי בין זריקה לזריקה. נראה שכאשר קיים צורך בהמשך טיפול בהזרקות לחלל הזגוגית, עדיף לטפל בסידרה של 3 זריקות לעין ברצף אחת לחודש על מנת להשיג יעילות מקסימאלית.

הצורך בהמשך טיפול נקבע בדרך כלל על פי הממצאים בבדיקת הOCT. כל עוד יש נוזל בתוך או מתחת לרשתית נהוג להמשיך בטיפול. במקרים של ניוון רשתית מקולרי (AMD) יש לעיתים צורך לטפל במשך שנים לא מעטות. גם כאשר אין יותר נוזל נהוג כיום להמשיך ולטפל בזריקות לעין במשך מספר חודשים על מנת למנוע חזרה של התהליך.

הטיפול במצבים של בצקת כתוצאה מפגיעת הסוכרת בעין או כתוצאה מחסימת וריד רשתית העין מעט שונה ומותאם לכל חולה על פי מצב העין

לתרופת האייליה החדשה יותר, מנגנון פעולה מעט שונה. יצרנית התרופה ממליצה על שימוש בתרופה אחת לחודשיים לאחר 3-5 זריקות בתחילה. על פי המידע הקיים כיום, כנראה עדיף גם בתרופת אייליה להשתמש אחת לחודש במיקרים של ניוון רשתית רטוב ( AMD ).

בשל ההבדל הגדול במחיר בין התרופות, נהוג במרבית המקרים להתחיל טיפול בזריקות אווסטין. במידה ואין תגובה טובה לטיפול, נהוג לעבור לשימוש באחת משתי התרופות אייליה או לוסנטיס.

מהו ההבדל ביעילות בין זריקת אווסטין לוסנטיס או אייליה לעיניים?
במהלך השנים 2011-2014 פורסמה שורה של מחקרים נרחבים שהעלתה כי אין הבדל משמעותי ביעילות של אווסטין ולוסנטיס בטיפול בניוון רשתית מקולרי רטוב. לגבי האייליה החדשה יותר, קיים מידע מצומצם יותר. על פי הידוע לנו, אין הבדל ביעילות בין האייליה לבין הלוסנטיס בטיפול בניוון מקולרי רטוב (AMD). כאמור, יצרנית התרופה ממליצה על שימוש בתרופה אחת לחודשיים לאחר 3-5 זריקות בתחילה. על פי המידע הקיים כיום, כנראה עדיף גם בתרופת אייליה להשתמש אחת לחודש במיקרים של ניוון רשתית רטוב ( AMD ).

לגבי טיפול בזריקות לעין בשל בצקת מקולרית כתוצאה מפגיעת סוכרת בעין המצב מעט שונה. בשנת 2015 התפרסם מחקר מרובה משתתפים, שהעלה כי בחולים עם ירידה משמעותית בראיה בשל בצקת מסוכרת, יש לטיפול בזריקות אייליה יתרון בהשוואה לטיפול באווסטין או בלוסנטיס. לאחר שנה של מעקב, לחולים שטופלו בזריקות אייליה לעין, היה שיפור רב יותר בחדות הראיה.

מהם הסיבוכים של הזרקת אווסטין לוסנטיס או אייליה לעיניים?
הסיכון לסיבוכים לאחר טיפול בזריקות לעיניים הוא נמוך מאוד.

כאמור במהלך הזרקת האווסטין לעין ניתן להרגיש בכאב קל. לאחר ההזרקה קיימת בדרך כלל הפרעה קלה וזמנית לראיה. לאחר זריקה לעין , מדווחים המטופלים על נקודה שחורה או ענן שזז בשדה הראייה . התופעה חולפת בדרך כלל תוך כיממה. לעיתים מופיע דימום קטן בנקודת ההזרקה, וחולף בדרך כלל תוך מספר ימים.

מעבר להפרעות אלו, לעיתים נדירות עלולים להופיע סיבוכים חמורים לאחר הזרקה לעין. הסיבוך הקשה ביותר ממנו אנו חוששים הוא זיהום בעין לאחר הזרקה לעין. בכל מיקרה שבימים לאחר ההזרקה מופיעים כאבים, מופיעה ירידה בראיה או מתפתח אודם של העין עם או ללא הפרשה, יש לשוב מיד לבדיקת רופא עיניים . גם במקרה בו מופיעות נקודות שחורות בשדה הראיה הנמשכות מעבר ליממה הראשונה, או במקרה בהם מופיעים הבזקים בעין, יש לפנות בהקדם האפשרי לעזרת רופא עיניים.

מהו ההבדל במחיר בין אווסטין ללוסנטיס ואייליה?
קיים פער מחירים עצום בין התרופות אווסטין ללוסנטיס ואייליה. תרופות הלוסנטיס והאייליה יקרות פי 40 מאשר האווסטין. בארה"ב תומחרה עלות זריקת אווסטין ב 70$ לעומת 2000$ לזריקת לוסנטיס או אייליה. ההבדל העצום במחיר גרם לכך שאווסטין הפכה בחלקים מסוימים של העולם, כמו גם בישראל, לטיפול הסטנדרטי במחלות הרשתית הנפוצות. במקרים בהם הטיפול בזריקות אווסטין לא עולה יפה, ישנם מיקרים בהם החלפת הטיפול בין זריקות האווסטין ללוסנטיס או אייליה יכולה לעזור.