פזילה אצל ילדים, פזילה בתינוקות8054

מאת: פרופ' פנחס נמט, רופא עיניים ומנתח, מומחה בפזילה ורפואת עיניים לילדים
8054

תינוקות מסוגלים לראות בגיל רך מאוד. ראייה זו מאפשרת להם לעקוב אחרי ההורים והמתרחש סביבתם. הראייה מתפתחת בהדרגה ומגיעה לבשלות מלאה בשנות החיים הראשונות. הראייה מתפתחת בכל אחת משתי העיניים, והודות לעובדה שלרוב שתי העיניים ישרות ומסתכלות לאותה מטרה או חפץ. הראייה מתפתחת בצורה תקינה וזהה בשתי העיניים, והראייה בשתי העיניים בו זמנית מאפשרת הערכת מרחקים מדויקת ומכונה ראייה תלת ממדית.
מהי פזילה?
לעיתים קיימת סטייה של עין אחת. בעוד עין אחת מסתכלת על חפץ מסוים, העין השנייה מסתכלת בכיוון אחר. מצב זה מכונה פזילה. הפזילה אינה נדירה ושכיחותה נעה בין ה-3% ל-4% באוכלוסייה. הפזילה השכיחה ביותר היא הפזילה המולדת. פזילה זו מופיעה אצל תינוקות ומאובחנת לפני גיל של 6 חודשים. ישנן פזילות המופיעות לאחר גיל שנתיים, וישנן המופיעות אצל מבוגרים.

לפזילה ביטויים רבים. אצל תינוקות תתכן פזילה משמעותית הבולטת לעין. בתמונה שלפניכם, בה נראה ילד עם פזילת עין שמאל לכיוון האף. זו פזילה פנימה והיא שכיחה ביותר. קיימת פזילה כלפי חוץ,  בה עין ימין נוטה החוצה. תתכן פזילה בה העין סוטה כלפי מעלה או כלפי מטה, אולם אלה יותר נדירות.
במצבים אלה, כאשר עין אחת מסתכלת לכיוון שונה, המוח אצל ילדים בתעלם מהראייה של עין זו. ומאחר ומדובר בילדים צעירים, בגיל שבו מתפתחת הראייה, הרי אי שימוש בעין מונע את ההתפתחות הראייה בעין הפוזלת, ועין זו לא תפתח ראייה טובה, ותישאר עם ראייה חלושה ולקויה. עין כזו נקראת עין עצלה.
עצימת עין בשמש והטיית ראש, הם ביטויים הצריכים להחשיד על קיום פזילה ודורשים בדיקת עינייםפזילה יכולה להופיע בעקבות נפילה, תאונה או חבלת ראש. אצל מבוגרים, פזילה פתאומית מלווה בראייה כפולה, ונובעת ממעורבות עצבית הדורשת בירור מידי.
צורך במשקפיים הינו אחד מהסיבות השכיחות להופעת פזילה אצל ילדים. הסיבות לפזילה לא תמיד ידועות. קיים גורם תורשתי. הצורך במשקפיים יכול לגרום להופעת פזילה, עין עצלה או ממצא רפואי חריג בעין כדלקת, קטרקט או ממצא פתולוגי אחר העלולים לגרום לפזילה. ממצאים אלה ניתנים לאבחון.

 

 

 

 

 

 

 

 

אבחנה
ילד עם פזילה או חשד לפזילה חייב להיבדק ע’‘י רופא עיניים. בדיקה מקצועית מאפשרת אבחון מדויק, איתור גורם אפשרי ומתן טיפול מתאים. יש לבדוק אם לילד יש עין עצלה או האם יש צורך במשקפיים, וכן, הקיים ממצא חולני בעין הדורש טיפול מידי.

לא אצל כל ילד הנראה כפוזל קיימת פזילה. ישנם ילדים שעינם השמאלית קרובה לאף יותר מאשר לעין הימנית. הסיבה לכך היא שלילד יש גשר אף רחב ושטוח. כתוצאה מכך, עור האף גולש לכיוון העיניים, ומכסה חלק מלובן העיניים הצמוד לאף. הרושם המתקבל היא שקיימת  פזילה, ובעיקר כאשר הילד מסתכל לצד, והעין הקרובה לאף נראית מכוסה בחלקה על ידי קפל עור האף. במצב זה, קיימת פזילה מדומה בלבד. עם גדילת הילד, גשר האף גדל ונהיה פחות רחב. העור בצדי האף מצטמק והרושם של הפזילה חולף. במצב שלפנינו אין פזילה, אולם ברור שאף עם גשר אף רחב תתכן פזילה, ורק בדיקת רופא תאבחן את הממצא.

 

מניעה
מאחר וקיים גורם תורשתי הן לפזילה, הן לעין עצלה והן לממצאים חריגים בעיניים,קטרקט מולד למשל, במקרים אלה בהם הובחן אצל אחד ההורים או האחים ממצא כזה, על התינוק להיבדק בגיל של 3-4 חודשים. במקרה של ממצא בעין קטרקט אצל אחד הילדים, כל תינוק נוסף צריך להיבדק מיד לאחר הלידה.
תנוחת ראש חריגה או עצימת עין בשמש מהווים הנחיות לפנייה לבדיקת עיניים.
בדיקת ראייה אצל הילדים לכל המאוחר עד גיל 3 שנים, תאפשר גילוי מוקדם של עין עצלה או פזילה, ותאפשר טיפול בגיל הרך בו ניתן לרפא לחלוטין או לשפר את הממצא.

 
דרכי טיפול
פזילה ועין עצלה אינם חולפים מעצמם. הטיפול יעיל יותר ככל שמתחילים אותו בגיל רך יותר. לאחר בדיקת עיניים סודית מאבחנים את הפזילה ושאר ממצאי העיניים. במידה וישנה עין עצלה, מקפידים על הטיפול בה, בהתאם לממצאי הבדיקה, לרוב על ידי משקפיים ורטייה. הטיפול יעיל בתקופה בה העין מתפתחת ויכולה לשפר את כושר ראייתה, ולכן יש לבצעו בגיל צעיר ככל האפשר. רטייה על העין הבריאה מאלצת שימוש בעין העצלה.

 

ישנם מקרי פזילה הנובעים מצורך במשקפיים. במקרים אלה ניתנים משקפיים ויש להקפיד על הרכבתם. מקרי פזילה רבים נזקקים לניתוח. סביב כל עין 6 שרירים המסיטים אותה לכיוונים השונים. ניתן להחליש או לחזק שרירים אלה ולתקן את הפזילה. לכל פזילה טיפול המותאם לממצאי הבדיקה והינו הטיפול הנכון לפזילה שהובחנה.