הדור החדש של הסרת משקפיים בלייזר1048

מאת: ד"ר עמי הירש, מנהל רפואי של רשת המרכזים הרפואיים 'עיניים'
1048

כתבה ממומנת
בשנים האחרונות רפואת העיניים והמכשור הרפואי עברו כברת דרך ארוכה והשיטות המתקדמות  לתיקון הראייה תורמות לכך שניתוחי הלייזר להסרת משקפיים הם בטוחים ביותר.
מידת ההצלחה של הניתוח תלויה בניסיונו של מנתח העיניים ובמידת ההתאמה לניתוח, יחד עם זאת למכשור הרפואי חלק גדול בהצלחה ובהשגת התוצאות הטובות ביותר.
במרכזים הרפואיים המובילים בעולם מבוצע השלב הראשון בניתוח להסרת משקפיים ע"י מכשיר ה'אינטראלייז' (Intralase ) , אשר נחשב למתקדם ולמהיר ביותר ומהירותו עומדת על Khz 150. בכך מתאפשר קיצור ההליך הניתוחי ולמעשה פעולת הלייזר נמשכת 9 שניות לכל עין. בנוסף, השימוש בטכנולוגיה זו, מקטין את הסיכוי לתופעות לוואי הידועות שלאחר הניתוח, כגון סנוור ויובש בעיניים. 
שיטה זו מאפשרת להסיר משקפיים גם לאנשים שבעבר לא ניתן היה לטפל בהם, כגון מטופלים עם קרנית דקה או אישונים רחבים במיוחד וכן מטופלים עם קוצר ראייה או אסטיגמציה (צילינדר) גבוהים. 
הניתוח מבוצע רק לאחר בדיקת התאמה קפדנית ובכל מקרה רק כאשר המספרים יציבים לפחות שנה. הבדיקה כוללת בדיקת ראייה על ידי אופטומטריסט מומחה, סריקת פני הקרנית, צילומי עיניים נוספים ולבסוף בדיקה על ידי הרופא המנתח, על מנת לקבוע האם המטופל מתאים לניתוח ומהו התיקון הנדרש.
בהליך הסרת משקפיים בשיטת ה'אינטראלאסיק', המכשיר יוצר בעזרת קרן הלייזר חלון טיפולי בקרנית ומתלה דק ומדויק ביותר, בעובי של 100 מיקרון בלבד. לאחר הרמת המתלה,  באמצעות מכשיר לייזר נוסף מבצעים את ליטוש הקרנית במטרה להגיע לתיקון האופטי הנדרש ובסיום הניתוח  מוחזר המתלה למקומו. העובדה שהניתוח מבוצע באמצעות שני מכשירי  לייזר וללא שימוש בסכין כירורגית, תורמת  לכך שהליך הסרת המשקפיים בטוח ומדויק יותר והשגת ראייה מיטבית היא מיידית. השלב השני במהלך הטיפול הוא ליטוש פני קרנית העין, אותו אנו מבצעים בעזרת מכשיר 'אקסיימר' לייזר בשילוב תוכנת Wave Front  של מכשיר הלייזר. זוהי תוכנה אשר מאפשרת למנתח לעקוב ולשלוט במידת ליטוש הקרנית בצורה המדויקת ביותר און-ליין במהלך כל הטיפול, תוך שמירה על יציבות הקרנית. שיטה זו מאפשרת גם שיפור של איכות הראייה בנוסף לשיפור בחדות הראייה.

 


מערכת הלייזר כוללת טכנולוגית זיהוי קשתית (
Iris Recognition) של כל עין ב- 3,400 נקודות על פני הקשתית ומערכת עוקבת לייזר Eye Tracker שמאפשרת מעקב רציף בזמן הניתוח ב- 4 מימדים ומעניקה רמת בטיחות גבוהה ביותר. כמו כן מתאפשר ליטוש טוב יותר של הקרנית, אשר תורם לחדות ראייה טובה יותר במיוחד בלילה ולהקטנת שטח רקמת הקרנית שעוברת ליטוש.
את פעולת ליטוש הקרנית מלווה מערכת Ocular Corneal Pachymetry  –  O.C.P – שהיא מערכת מעקב מבוססת אולטרה סאונד, המספקת במהלך הניתוח, תמונה מדויקת של עובי הקרנית. כך מובטח שעובי הקרנית יטופל בהתאם לתוכנית ותישמר היציבות הביו מיכאנית שלה.