רטיניטיס פיגמנטוזה: דרכי טיפול בעזרת רפואה סינית1106

מאת: איתי שרף מנהל קליניקת Clear לטיפול במחלות עיניים בעזרת הרפואה הסינית, איתי שרף – טיפול במחלות עיניים ברפואה סינית
1106

הטיפול ברטיניטיס פיגמנטוזה (Retinitis Pigmentosa – RP) בעזרת רפואת עיניים סינית

מבוא
רטיניטיס פיגמנטוזה הוא שם הניתן לקבוצת מחלות תורשתיות הפוגעות ברשתית. המחלה ניתנת לזיהוי על-ידי רופא כבר במהלך הילדות/גיל ההתבגרות. ישנם לפחות 100 גנים אשר יכולים לגרום למחלה.
היא גורמת להתנוונות של תאי הקולטנים ברשתית, אשר אחראים על קליטת האור והפיכתו לזרם חשמלי. התנוונות ומוות של תאים אלו מובילים לאיבוד ראייה מתקדם. המאפיין השכיח בכל סוגי רטיניטיס פיגמנטוזה הינו התנוונות של שני סוגי קולטנים: הסוג הראשון של הקולטנים נקראים קנים (rods), הם אחראיים על ראיית לילה ועוזרים לנו לראות בתנאי אור שונים. הסוג השני של הקולטנים נקראים מדוכים (cones ) והם אחראיים על ראיית יום.

במרבית המקרים של רטיניטיס פיגמנטוזה הקולטנים מסוג קנים הם אלו המתנוונים ראשונים ומכאן שהמחלה מתחילה בדר"כ בעיוורון לילה. במצבים אלו החולים אינם מצליחים להתרגל לתנאי תאורה משתנים. ככל שתהליך המחלה מתקדם ועוד ועוד תאים מסוג קנים מתנוונים, החולים מאבדים את הראייה ההיקפית ופעמים רבות מדווחים על טבעת של איבוד ראייה באוזר ההיקפי, אך ללא איבוד הראייה המרכזית. במקרים אחרים מדווחים המטופלים על הרגשה של "ראיית צינור" – רואים את העולם מתוך צינור.

רפואת עיניים סינית
"להעיר את התאים"!
אצל אנשים שסובלים מרטיניטיס פיגמנטוזה ישנם תאים ברשתית שלא מתפקדים בכלל ואילו ישנם תאים אשר מתפקדים אך לא בצורה מכסימלית. מטרתו המרכזית של הטיפול הוא "להעיר את התאים". תאים שאינם מתפקדים כלל לא ניתן להעיר – "אי-אפשר להחזיר את המתים", לעומת זאת, תאים שמתפקדים בצורה חלקית, ניתן לעורר ולשפר את תפקודם. פעולה זו, תגרום לשיפור הראיה ולעיכוב בהתדרדרות המחלה. יש הבדל משמעותי בין תא ברשתית שמנצל 20% מיכולתו לבין תא שמנצל 70-80% מיכולתו.
בעזרת הכלים העומדים לרשות רפואת העיניים הסינית ניתן למכסם באופן משמעותי את תפקודם של התאים ברשתית, ואכן התוצאות נראות בבדיקות הראיה.

הצלחה מוכחת מחקרית
מחקר* שבוצע בדק 20 חולים ברטיניטיס פיגמנטוזה (Retinitis Pigmentosa – RP) שטופלו באמצעות רפואת עיניים סינית. בעקבות הטיפול הראה המחקר כי חל שיפור משמעותי בראיה אצל 15 מהנבדקים ואצל 5 מהנבדקים חל שיפור קל:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*המחקר פורסם ב- Indian Journal Of Ophthalmology. Volume 31, Issue 7, Page 1043-1046.
תוצאות טיפול בסדרת "Clear Vision"
חנה, בת 75 אובחנה עם רטיניטיס פיגמנטוזה
"…אני רואה את הדברים בהיר יותר…"

 

ת', בן 50 אובחן עם רטיניטיס פיגמנטוזה 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* CF – חדות ראיה של ספירת אצבעות בלבד

הטיפול במחלות עיניים שונות – לרבות גלאוקומה, ניוון רשתית, רטינופתיה סוכרתית ואחרות – מתבצע רק לאחר אבחון מדויק שביצע רופא עיניים. הטיפול מתבצע בשיתוף מלא עם רופאי עיניים קונבנציונליים, ומתייעצת, בעת הצורך, עם הרופא המטפל של המתרפא, כמו גם עם רופאת עיניים המלווה את המרפאה בקביעות.

 

למידע על מחלות רשתית