מחלות רשתית העין, ניתוחי רשתית 2616

מחלות וניתוחי רשתית העין, מבחר סרטונים

מאת: 1403

מבחר סרטונים בתחום מחלות וניתוחי רשתית: ניווק הראייה, מחלות תורשתיות, שכיחות המחלה, הפרעות ראיה הנגרמות ממחלות רשתית

מהו ניתוח רשתית?

מאת: פרופ' ריטה ארליך2189

בניתוח ויטרקטומיה כורתים את הזגוגית (ויטראוס) הג'ל שממלא את חלל העין. בניתוח מבצעים 3 חתכים קטנים בדופן העין שדרכם מכניסים את המכשירים הדרושים לניתוח וכוללים פתח לנוזל פזיולוגי שמוזרם במהלך הניתוח ומחליף את הזגוגית שנשאבת, פתח לתאורה ופתח...

גנטיקה של מחלות רשתית

מאת: באדיבות העמותה לחקר בריאות העין ומניעת עיוורון בישראל1303

הגנטיקה של מחלות הרשתית הינה מורכבת יחסית, ודורשת בירור מעמיק של דרך ההורשה של המחלה במשפחה (האם יש חולים נוספים במשפחה? מה קרבתם? האם כולם סובלים מאותה מחלת רשתית? באותה חומרה? וכו') ושל מחלת הרשתית אצל כל חולה.

הבזקי אור בעיניים, קוראים ו"זבובים" עפים לכם בעיניים?

מאת: פרופ' ריטה ארליך19974

הבזקי אור בשדה הראייה מופיעים כמעין "ברקים" בזווית העין לפרק זמן של שניות - לעתים במעבר מאור לחושך. הסיבות להופעת הבזקי האור בשדה הראייה מגוונות: בעיות ומחלות של רשתית העין, חבלה כתוצאה מטראומה לעין בעקבות מכה ישירה או כתופעה הקשורה למיגרנה של העין. במקרה של מיגרנה, יימשכו ההבזקים בדרך כלל מספר דקות, ולעתים יופיעו כזיגזגים ובצבעים.

הזרקות תוך עיניות - אווסטין, לוסנטיס או אייליה

מאת: פרופ' ריטה ארליך5152

זריקת אווסטין, לוסנטיס או אייליה, הזרקה תוך עינית היא הזרקה של תרופה לתוך חלל העין (זגוגית). מטרת הזריקה היא לגרום לשיפור ולשמר את חדות הראיה בעין.

היפרדות הזגוגית, חוטים, זבובים והבזקים בעין

מאת: ד"ר דויד האוזר1204

אחת התופעות השכיחות שבעקבותיה נגרמת הפרעה חולפת בראייה היא היפרדות זגוגית העין. הסובלים מהתופעה מתלוננים על עכירויות הצפות בשדה הראיה ("נקודה", "זבוב" "יתוש בעין", "חוטים") ולעיתים גם מופיעים הבזקים בעין. בדרך כלל התופעה אינה משפיעה על העין, או על הראיה לטווח הרחוק והתלונות חולפות...

היפרדות רשתית | קרע ברשתית

מאת: ד"ר אסף דותן2216

היפרדות רשתית הוא מצב בו רשתית העין נפרדת מקיר גלגל העין עקב קרע שנוצר בה. ברב המקרים ניתן לטפל במצב זה על ידי ניתוח חיגור או הזרקת גז. לעתים יש לבצע ניתוח מסובך יותר הנקרא ויטרקטומיה.

חור מקולרי, חור במרכז הראיה, חור במרכז הרשתית

מאת: פרופ' ריטה ארליך3852

חור מקולרי הינו חור שממוקם במרכז הראיה בריקמה הרגישה לאור של העין הנקראת רשתית. תפקידה של המקולה היא לספק את חדות הראיה המרכזית שאנו צריכים לצורכי קריאה, נהיגה וראיית פרטים עדינים.

חידושים בטיפול בניוון רשתית הקשור לגיל

מאת: ד"ר דויד האוזר1485

מטרת המאמר, לסקור את החידושים בטיפול בניוון רשתית הקשור לגיל. חידושים אלה הם בעלי חשיבות רבה וצופנים סיכוי לחולל מהפיכה בתחום. בכדי להבין את המושגים הבסיסיים, מומלץ לקרוא באתר, את המאמר העיקרי הדן במחלה, ושנכתב ע’‘י פרופ' לבנשטיין ופרופ' יסעור.

חסימת כלי דם ברשתית, עורקים וורידים

מאת: ד"ר דויד האוזר6158

חסימת כלי דם ברשתית היא תופעה שכיחה יחסית ועלולה לגרום לאובדן ראייה חמור. בפרק הנוכחי ננסה להבהיר חלק מהשאלות המטרידות חולים הסובלים מבעיה זו. העורקים הם כלי דם שמובילים דם רווי בחמצן וחומרי תזונה...

טיפולי לייזר במחלות עיניים

מאת: פרופ' ריטה ארליך2142

מטרת הטיפול במכשור לייזר למחלות ולבעיות עיניים, היא לשפר את הראייה ובמקרים רבים הטיפול מונע התדרדרות בחדות הראייה. במרפאת רשתית נמצאים בשימוש מספר סוגים של מכשירי לייזר ייעודיים למחלות עיניים כגון: ארגון לייזר (ARGON Laser) לטיפול במחלות רשתית, יאג לייזר (YAG Laser) לטיפול בקטרקט משני...

מחלת בסט - Best Disease

מאת: באדיבות העמותה לחקר בריאות העין ומניעת עיוורון בישראל853

במחלת "בסט" מתנוון אזור המקולה שהינה החלק המרכזי של הרשתית. איבוד הראייה המרכזית מתרחש עקב ניוון מקולרי שבו תאי הקולטנים באיזור המקולה מתנוונים. המחלה ניתנת בדרך-כלל לאיבחון בגיל הילדות או ההתבגרות. בשלבים הראשונים, ציסטה

מחלת רשתית מסוכרת, רטינופתיה סוכרתית - Diabetic Retinopathy

מאת: ד"ר משה מלכין1078

סוכרת הינה מחלה המתרחשת כאשר בלוטת הלבלב (פנקריאס), אינה מפרישה מספיק אינסולין, או שהגוף אינו מסוגל ליצר זאת בצורה נאותה. אינסולין הינו ההורמון המווסת את רמת הסוכר בדם. גם ילדים וגם מבוגרים יכולים ללקות בסוכרת.

ממברנה אפירטינלית, קרום על פני רשתית העין - ERM

מאת: פרופ' ריטה ארליך2692

ממברנה אפירטינלית היא קרום המתפתח וצומח על פני הרשתית באזור מרכז הראיה (מקולה) ועלול לגרום להפרעת ראיה. ממברנה אפירטינלית (ERM ) מתפתחת בדרך כלל לאחר תהליך של היפרדות הזגוגית מהרשתית, או באנגלית PVD.

ניוון רשתית מקולרי, ניוון מרכז הראיה של הגיל המבוגר

מאת: פרופ' ריטה ארליך4664

ניוון רשתית מקולרי (AMD) הינו הסיבה השכיחה ביותר לאבדן ראייה חמור באנשים מעל גיל 50 שנה, בעולם המערבי. שכיחות המחלה עולה עם הגיל. מעריכים, כי בשנת 2020 ילקו בארה’‘ב 8 מיליון מבוגרים בני 65 ומעלה ב-AMD .

ניתוח חיגור

מאת: פרופ' ריטה ארליך1638

ניתוח החיגור נחשב לניתוח חוץ עיני. בניתוח פותחים את הלחמית, הרקמה מסביב ללובן של העין, מאתרים את הקרע/ים ומבצעים הקפאה של הקרע בכדי ליצור צלקת סביב הקרע. בניתוח חיגור מניחים רצועת סיליקון המוצמדת לדופן גלגל העין בעזרת תפרים.

ניתוחי מרכז הראיה

מאת: ד"ר דן בורלא1031

מרכז הראיה הוא המקום הרגיש ביותר ברשתית וניתוחים במרכז הראיה נחשבים לפעולה הכירורגית העדינה ביותר התבצעת על ידי יד אדם. הניתוחים נועדו לטיפול במספר מצומצם של מחלות וברובם מבוצע קילוף של קרומים מעל פני הרשתית המרכזית או "בליבת המערכת" ביחס של דמיון למיקרואלקטרוניקה.

פנאומטיק רטינופקסיה

מאת: פרופ' ריטה ארליך494

ניתוח זה מבוצע במקרים של הפרדות רשתית כאשר נוזלים נכנסים מתחת לרשתית ומפרידים אותה ממקומה. ניתוח זה נחשב ניתוח פחות פולשני מהניתוחים האחרים לתיקון הפרדות רשתית כגון חיגור או ויטרקטומיה.

רטינופתיה סוכרתית, טיפול

מאת: פרופ' ריטה ארליך1194

רטינופתיה סכרתית נגרמת כתוצאה מפגיעה בכלי הדם הקטנים של הרשתית ובהמשך הופעה של שגשוג של כלי הדם. הסיבה להתפתחות של הפגיעה בכלי הדם לא ברורה דיה אולם במחקרים גדולים הוכח שלאיזון הסכרת תפקיד מכריע בהופעת הרטינופתיה הסכרתית, בהתקדמותה ובחומרתה.