תסמינים של מחלת הגלאוקומה1516

מאת: איתי שרף מנהל קליניקת Clear לטיפול במחלות עיניים בעזרת הרפואה הסינית, איתי שרף – טיפול במחלות עיניים ברפואה סינית
1516

גלאוקומה היא קבוצה של מחלות עיניים אשר המשותף לכולן הוא פגיעה בלתי הפיכה בעצב הראייה, המובילה לאובדן ראייה חמור ואף לעיוורון מוחלט. מבין הסוגים השונים של הגלאוקומה, גלאוקומה רחבת זווית (או גלאוקומה זווית פתוחה) וגלאוקומה צרת זווית (גלאוקומה זווית סגורה) הן השכיחות ביותר.

גלאוקומה רחבת זווית
גלאוקומה רחבת זווית היא הנפוצה ביותר, ומהווה כתשעים אחוזים ממקרי הגלאוקומה. היא נקראת כך משום שזווית הלשכה הקדמית בעין, שדרכה מתנקז הנוזל המיימי, נותרת רחבה, אך ישנה הפרעה בתהליך הניקוז או בייצור מי הלשכה והלחץ התוך עיני גובר.

גלאוקומה רחבת זווית מופיעה ללא תסמינים בראשיתה, ובמקרים רבים יחוש החולה בפגיעה בראייה רק אחרי שעצב הראייה יינזק בצורה בלתי הפיכה.

סימפטומים של גלאוקומה רחבת זווית במצב מתקדם יותר הינם פגיעה הדרגתית בשדה הראייה, עד לאובדן הראייה ההיקפית וראייה כדרך מנהרה. בשלבים מתקדמים עוד יותר עלולה גם הראייה המרכזית להיפגע עד כדי איבוד ראייה מוחלט.

גלאוקומה צרת זווית
בגלאוקומה צרת זווית זווית הלשכה הקדמית נסגרת וניקוז העין אינו מספק כדי לשמור על לחץ תוך עיני תקין. ישנם שני סוגי של גלאוקומה צרת זווית: גלאוקומה חדה צרת זווית וגלאוקומה כרונית צרת זווית.

גלאוקומה חדה צרת זווית מהווה מצב חירום אוקולרי המאופיין בעלייה חדה ופתאומית של הלחץ התוך עיני. תסמינים של גלאוקומה חדה כוללים כאב בעין, ראייה מטושטשת, כאבי ראש, בחילות והקאות.

בגלאוקומה כרונית צרת זווית זווית העין נסגרת באופן הדרגתי ואיטי, ובהתאמה הלחץ התוך עיני עולה בהדרגתיות ובאיטיות. כמו בגלאוקומה רחבת זווית, גם בגלאוקומה כרונית צרת זווית החולה אינו חש בתסמינים בראשיתה, והיא עלולה להתגלות רק כאשר יחוש החולה בסימפטומים של איבוד ראייה, כאשר נגרם כבר נזק משמעותי לעצב הראייה.

טיפול טבעי בגלאוקומה
הטיפול הקונבנציונאלי בגלאוקומה מתמקד בהורדת הלחץ התוך עיני, אולם טיפול זה אינו מספיק, משום שלחץ תוך עיני מוגבר אינו הגורם היחידי להופעת גלאוקומה, וכן ישנם מקרים של גלאוקמה עם לחץ תוך עיני תקין. בנוסף, התרופות להורדת הלחץ התוך עיני מלוות בתופעות לוואי רבות.

טיפול טבעי בגלאוקומה ובתסמינים שלה באמצעות רפואת עיניים סינית משפר את זרימת הדם אל עבר עצב הראייה ומגן על תאי העצב. הוכח מחקרית כי טיפול משולב של דיקור סיני לשיפור זרימת הדם והחמצן וטיפות עיניים להורדת הלחץ התוך עיני נותן את התוצאות הטובות ביותר בטיפול בגלאוקומה (וכן במחלות עיניים אחרות, דוגמת ניוון רשתית). בנוסף, הטיפול באמצעות הרפואה הסינית הוא טיפול הוליסטי הפותר את הבעיה מהשורש ואינו מטפל רק בתסמינים שלה.

לשיטות טיפול בדרכים קונבנציונליות, טיפול בגלאוקומה