מבחן עיוורון צבעים, מבחן אישיהארה79529

אחת הדרכים הנפוצות לאבחון עיוורון צבעים היא מבחן הקרוי מבחן אישיהארה (Ishihara). מבחן זה מכיל תרגילים שונים בהם מוצגים סימנים שונים המורכבים מנקודות בצבעים שונים ועל הנבחן להגיד מהו המספר או הצורה המופיעה בתמונה, אדם שלא סובל מעיוורון צבעים יוכל להבחין בקלות מהו הסימן המוצג ואדם הלוקה בעיוורון צבעים יתקשה להבחין או יראה מספר/צורה שונה.

אבחון
ליקוי בראיית צבעים מאובחן בעזרת לוחות צבע מיוחדים הנקראים לוחות אבחון צבעים ע’‘ש אישיארה (Ishihara). בכל לוח שכזה מופיע מספר המורכב מנקודות צבע על רקע צבעוני. אוחזים את הלוח תחת תאורה טובה ומבקשים את הפציינט לזהות את המספר. כאשר הפציינט מזהה את המספר עוברים ללוחות מורכבים יותר.

טיפול
לא קיים טיפול או תרופה לעיוורון צבעים. אלו עם בעיות קלות של ראיית צבעים, לומדים לצרף צבעים עם אובייקטים מסוימים, ובד’‘כ מסוגלים לזהות את הצבעים כמו כל אחד. אולם, הם אינם מסוגלים להעריך צבע באותה הדרך שעושה זאת אדם עם ראיית צבעים תקינה. בכל מקרה, אם אתה סובל מקושי בהבחנת צבעים או שמת לב שקושי זה קיים בילדיך, ערוך ביקור אצל רופא העיניים. אבחון מוקדם של ליקוי בראיית צבעים, יכול למנוע בעיות לימוד בבית הספר, היות ועזרים רבים מבוססים על צבע.
קיימות היום עדשות מיוחדות ונדירות לעיוורי צבעים המשמשות כפילטרים, והינן משובצות  בעדשות משקפיים או עדשות מגע.
עיוורון צבעים, דרכים לשיפור?

מימין לשמאל שורה עליונה:

16 נראה לכולם

13

7

מימין לשמאל שורה תחתונה

9

12

8

עוד על עיוורון צבעים:

מהו עיוורון צבעים?

עיוורון צבעים, דרכים לשיפור?