כל מה שחשוב לדעת על הסרת משקפיים בלייזר1380

מאת: ד"ר שמואל לוינגר, בוגר ביה’‘ס לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. סיים התמחות במחלקת העיניים בבית החולים הדסה, ירושלים. בהמשך ניהל את יחידת העיניים בבית החולים הדסה הר הצופים וכן את המכון לרפואת עיניים בלייזר של בית החולים הדסה.
1380

ההחלה על הסרת משקפיים מלווה בחששות מוצדקים:
• האם אני מתאים?
• האם רופאי העיניים עוברי ניתוחי לייזר להסרת משקפיים?
• האם מכשור הלייזר נמצא תחת בקרה ופיקוח?
על כל אלה ועוד שאלתי את הרופאים המנוסים בתחום

ההחלטה על הסרת משקפיים מלווה בחששות מוצדקים. כולם מסכימים שלפני שבוחרים להסיר משקפיים חשוב לקרוא כמה שיותר מידע על הניתוח, הרופא המנתח ותופעות לוואי אפשריות. בנוסף, לבקש המלצות ממכרים ובני משפחה וכמובן לעבור סדרת בדיקות עיניים.

"חיוני לעבור בדיקת התאמה מקיפה וקפדנית שבוחנת נתונים כגון: עובי הקרנית , דיופטר (מספר), טופוגרפיה של הקרנית, מחלות עיניים ובעיות פיזיולוגיות כגון יובש בעיניים", מסביר ד"ר שמואל לוינגר, מנתח בתחומי רפרקציה, קרנית וקטרקט, המנהל הרפואי של רשת המרכזים הרפואיים 'עיניים'. "בנוסף, נלקחים בחשבון מצב בריאות כללי, גיל, היסטוריה משפחתית הקשורה במחלות עיניים. בנוסף, ניתן משקל גם לצרכים של המטופל מבחינת הראייה בכל הקשור לעיסוקו. יש לקחת בחשבון כי שיעורם של אלה שאינם נמצאים מתאימים לניתוח לאחר בדיקה קפדנית, עומד על כ- 30% וחשוב לדעת כי בדיקה שאינה יסודית עלולה לא לקחת בחשבון נתונים חיוניים ועקב כך ינותח אדם שאינו מתאים. במקרים כאלה עלולים להיגרם סיבוכים ופגיעה בבריאות העיניים.

 

אבחון מקדים והתאמה מלאה הם הערובה להצלחת הטיפול.
מקרים בהם אין לנתח: מחלות עיניים, כגון: קרטוקונוס המאופיינת בקרנית מעוותת בצורה של חרוט (קונוס) או גלאוקומה אשר מתאפיינת בלחץ תוך-עיני גבוה.

כמו כן ניתוח לייזר אינו מתאים במקרים של רוחק או קוצר ראייה גבוהים מאד, דרגת אסטיגמציה (צילנידר) גבוהה מאד ובמטופלים בעלי קרנית דקה. למקרים אלה קיימים פתרונות ניתוחיים אחרים להסרת המשקפיים כגון: השתלת עדשה תוך-עינית. בנוסף, אנו לא מנתחים נשים הרות," בנוגע לבדיקת ההתאמה מפרט ד"ר לוינגר: "היא כוללת מילוי שאלון בריאות מפורט, צילום עיניים וסריקת הקרנית ע"י טכנאי רפואי באמצעות מכשיר טופוגרפיה, סורק קרנית ואברומטר הבודק את כלל האברציות. בנוסף, בדיקת חדות ואיכות הראייה על ידי אופטומטריסט ובדיקת עיניים על ידי רופא עיניים מנתח, הכוללת: מבנה הקרנית ועובייה, בדיקה של גלגל העין, קרקעית העין, מדידת הלחץ התוך-עיני והיקף ,קוטר האישון ובדיקת יובש על סמך כל הממצאים, קובע הרופא התאמה או אי התאמה לניתוח ומהי השיטה הניתוחית המתאימה למטופל".

 

מהי המשמעות של סוג מכשור הלייזר?
ד"ר עמי הירש, יו"ר חוג רפרקציה באיגוד רופאי העיניים ומנתח בתחומי רפרקציה וקטרקט: "מכשירי הלייזר השונים נבדלים ברמת מערכות הבקרה ומידת המהירות של הלייזר. ככל שמהירות הלייזר גבוהה יותר, דהיינו מס' הפולסים בשנייה גבוה יותר, כך ההליך מהיר יותר. המהירות תורמת גם לכך שהעין פחות מתייבשת במהלך הטיפול ולכן בין היתר התוצאות מדויקות יותר. המכשור המתקדם פועל בגיבוי של מערכת מעקב לעין במספר מימדים ומצויד במערכת למיפוי הקרנית שמבצעת סריקה ואיכון נקודות על הקרנית והתאמת הטיפול בלייזר לכל נקודה ונקודה. בנוסף במכשיר מערכת Wave Front שקולטת מידע מהקרנית ומהרשתית ומעבירה את המידע בצורה ממוחשבת למכשיר הלייזר. מערכת הבקרה מודדת פרמטרים של הקרנית במהלך הניתוח ובכך מסייעת לקבוע בדיוק רב יותר את מידת עובי הקרנית הנדרש לעבור ליטוש. הרופא המנתח יודע בכל זמן נתון מהו עומק הליטוש ומהו עובי הקרנית שנשארת. בדרך זו מבטיחים את יציבות הקרנית ואת בטיחות הטיפול לאורך זמן". במרכז הרפואי 'עיניים' מבצעים ניתוחי לייזר בשיטת'אינטראלאסיק' הנחשבת לבטוחה ביותר ומבוצעת בשני מכשירי לייזר ללא מגע יד אדם. השימוש בטכנולוגיה זו מאפשר החלמה ללא כאבים וחזרה מהירה לשגרה ולאיכות ראייה טובה לאחר הניתוח יודגש כי ברשת המרכזים הרפואיים עיניים לא מבוצעים ניתוחי הסרת משקפיים בשיטת לאסיק(המיושנת) למעלה מ-13 שנים.

 

האם ניתוח לייזר כרוך בכאבים?
"במהלך הניתוח, המטופל אינו חש בכאב מאחר שניתוחי לייזר מתבצעים בהרדמה מקומית באמצעות טיפות אלחוש", אומר ד"ר יוסף דוייב מנהל חדרי ניתוח ומנהל בכיר במרכז הרפואי' עיניים' בירושלים .

 

ומה לגבי תופעות לוואי וסיבוכים ?
לדברי ד"ר דוייב : "ניתוח לייזר נחשב לניתוח עם שעורי ההצלחה הגבוהים ביותר ברפואה. יחד עם זאת לכל ניתוח יש תופעות לוואי אפשריות ולאחר ניתוחי לייזר, הנפוצות הן יובש בעיניים אשר מטופל באמצעות דמעות מלאכותיות, הילות וסנוורים לתקופה של מס' ימים עד שבועות לאחר הניתוח. כ- 20% סובלים בחודשים הראשונים מיובש, הילות וסינוורים.לגבי החשש של מטופלים מסכנת עיוורון, אני יכולה להרגיע שבישראל לא מוכר אף מקרה הקשור בניתוח הסרת משקפיים בלייזר.. את הסיכון לזיהום אנו מונעים במתן הוראות מדויקות למטופל לשמירה על הגינה ולשימוש בטיפות אנטיביוטיות".

 

האם רופאי עיניים עושים ניתוחי לייזר להסרת משקפיים"
ד"ר דוד ישראלי, מנהל המרכז הרפואי 'עיניים' בחיפה ומנתח בכיר במחלקת עיניים בביה"ח 'כרמל 'בחיפה , מסביר "במחקרים של איגוד הרופאים האירופאי והאמריקאי, שנערכו בשנים האחרונות על מנתחי לייזר שעברו ניתוח להסרת משקפיים נמצא כי 2441 רופאי עיניים עברו ניתוח להסרת משקפיים כ- 90% ממנתחי הלייזר בעולם ניתחו בני משפחה מדרגה ראשונה.