לאסק, הסרת משקפיים בלייזר1327

מאת: ד"ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
1327

לאסק –  Laser Epithelial Keratomileusis – LASEK
הינו ניתוח להסרת משקפיים חדש יחסית, המהווה וריאציה קלינית של PRK. יש להבדיל בינו לבין – LASIK הניתוח המוכר והנפוץ לתיקון ליקויי ראייה. בטכניקת LASEK נוקטים כאשר הקרנית שטוחה מדי או דקה מדי ועקב כך עלולים לצוץ סיבוכים משמעותיים בניתוח-LASIK.
במקרה הראשון, זה של קרנית שטוחה, מתלה הקרנית (אותה פיסת קרנית שטחית הנוצרת ע’‘י חיתוך המבוצע ע’‘י להב מיוחד- המיקרוקרטום, והמורמת למעלה כמו דף בספר- על מנת לחשוף את השכבה העמוקה יותר לקרן הלייזר), עשוי להתעוות או להיפצע או להיות דק יותר מהמתוכנן. במקרה השני, זה של הקרנית הדקה, לא תישאר מספיק רקמת קרנית (מספיק ‘‘בשר’‘) לאחר פעולת הלייזר- הדרושה להבטיח את חוסנה המבני. במקרים אלו מסוכן לנתח בשיטת הלאסיק הרגילה.
שיטה
בשיטה זו לא חותכים את הקרנית ע’‘י להב המיקרוקרטום כמו בלאסיק. כאן מקלפים את אפיתל הקרנית אולם לא מסלקים אותו כמו ב-PRK. מדובר על שכבת התאים השטחית ביותר של הקרנית, המחוברת לרקמת הקרנית המוצקה יותר באמצעות ‘‘דבק’‘ טבעי. על מנת לקלף את שכבת התאים מבלי לגרום לה לנזק ממשי, מטפטפים אלכוהול מדולל על הקרנית וממתינים להחלשות הדבק, ומכאן- להרפיית תאחיזת אותה שכבת תאי אפיתל.
לאחר כ-30 שניות מפשילים את שכבת התאים. או אז, מפעילים את הקרן האולטרה- סגולית הקרה של הלייזר אקסיימר כמו ב-PRK, על מנת לשייף את הקרנית בעומק ובצורה הרצויים לשם השגת תיקון ליקוי הראייה. בגמר פעולת הלייזר, תהליך שבד’‘כ נמשך פחות מדקה, מחזירים את שכבת תאי האפיתל המופשלים למקומה הטבעי. לאחר מכן מרכיבים על הקרנית עדשת מגע טיפולית להגנה במשך כארבעה ימים.
לאחר הניתוח
התהליך לאחר הניתוח דומה לזה של לאחר ניתוח הלאסיק, בשוני מסוים: כאן מרכיבים עדשת מגע להגנה למשך מספר ימים, שזהו משך תהליך הריפוי הראשוני. במשך כיומיים מרגישים גירוי בעין. בטכניקה זו, על מנת להגיע לראייה טובה, נדרש זמן רב יותר מאשר בלאסיק, אך פחות מאשר ב-PRK .
בד’‘כ מדובר בשבוע, אם כי לוח הזמנים משתנה אינדבדואלית ממטופל למטופל.