בצקת ברשתית העין: הגורמים לפגיעה בראייה5791

מאת: איתי שרף מנהל קליניקת Clear לטיפול במחלות עיניים בעזרת הרפואה הסינית, איתי שרף – טיפול במחלות עיניים ברפואה סינית
5791

בצקת ברשתית העין, או בשמה המקצועי "בצקת המקולה " (Macular Edema), היא מחלה הגורמת לפגיעה בראייה, לראייה מטושטשת ואף עלולה לגרום לעיוורון. במהלך המחלה, מצטברים ברשתית נוזלים אשר גורמים לפגיעה ניכרת בראייה. חולים תיארו את ראייתם כאילו נעשית דרך זכוכית עכורה או פילטר כלשהו, המטשטש ופוגע בחדות התמונה הנראית להם.

גורמים למחלה
עד לשנים האחרונות, מנגנון היווצרות הבצקת ברשתית לא היה ידוע די הצורך, והדבר בא לידי ביטוי בטיפולים לא מדויקים, עם אחוזי הצלחה נמוכים. בשנים האחרונות, התגלה כי במהלך המחלה מצטברים על פני הרשתית קרומים, המושכים את הרשתית ומעוותים אותה. משיכה זו של הרשתית גורמת להצטברות הנוזלים בעין, ולירידה בראייה.

יש לציין כי בעקבות גילוי המכניזם של הבצקת ברשתית לא השתנו אופני הטיפול בה, והם נותרו כשהיו – זריקות מיוחדות, טיפולים בקרני לייזר וניתוח בזגוגית העין. ההבדל מצוי באבחון, שהפך להיות מדויק הרבה יותר, וכעת ניתן להתאים את הטיפול הנכון לכל מטופל, ובכך להעלות את אחוזי ההצלחה בצורה ניכרת.

בצקת כתוצאה מניוון רשתית
ניוון מקולרי ברשתית הוא הגורם מס' 1 לאובדן ראייה בקרב בני 50 ומעלה בעולם המערבי. ניוון במקולה פוגע בכ-10% מבני 65 ומעלה, ומאות מיליונים חולים בה ברחבי העולם. במחלה זו נפגעת חדות הראייה עקב ניוון תאים במקולה, אזור בעין האחראי ראיה חדה של פרטים. עם השנים והגיל, נפגע תפקוד התאים האחראיים להזין את המקולה, וכך נוצר הניוון.

אצל רוב החולים, הניוון ברשתית נותר בשלב יבש, אך אצל 10%-20% המחלה מתדרדרת לשלב הרטוב – ובו מתפתחת הבצקת. בגלל הניוון והפגיעה ברקמות, "מפצה" הגוף על כך ביצירת כלי דם חדשים. אלא שכלי דם אלה אינם חזקים די, ונוזלים דולפים מדופנותיהם, מצטברים בעין וגורמים לבצקת.

בצקת ברשתית כתוצאה ממחלת הסוכרת
מחלת הסוכרת עלולה לפגוע בעיניים ובראייה, ואחת התוצאות עלולה להיות בצקת ברשתית העין. סוג הסוכרת שפוגעת בעיניים נקרא רטינופיה סוכרתית (Diabetic Retinopathy), ובקרב יותר מרבע מהחולים בה מתפתחת גם בצקת ברשתית. ללא טיפול, תתפתח רטינופיה אצל מעל 60% מחולי הסוכרת, כשמחצית מהם יסבלו מפגיעה חמורה בראייה.

מחלת הסוכרת גורמת לפגיעה בכלי הדם, ומכיוון שהעיניים מכילות כמות רבה של כלי דם, הפגיעה בהם סבירה ביותר. בשל הפגיעה, דולפים נוזלים מכלי הדם הפגוע, מצטברים ברשתית וגורמים לפגיעה בראייה.

יש לציין כי בדרך כלל עוברות כ-15-10 שנים עד שחולה סוכרת מפתח בצקת ברשתית. לכן, הגיל נחשב מקדם סיכון מרכזי להתפתחות בצקת ברשתית כתוצאה מסוכרת. גורמי סיכון נוספים הם רמת סוכר לא מאוזנת ולחץ דם גבוה.

בצקת ברשתית כתוצאה מחסימת וריד
אחד הגורמים להיווצרות בצקת ברשתית הוא חסימה בווריד. העיניים מקבלות אספקת דם רבה וסדירה, דרך העורקים, והדם מתנקז וזורם מהן חזרה ללב דרך הוורידים. חסימה בווריד גורמת לפגיעה בניקוז, דם מתחיל לדלוף דרך קרום הווריד, והנוזלים מצטברים בעין, פוגעים בראייה, ובין היתר עלולים לגרום להיווצרות בצקת ברשתית.

הסיבה הראשית להיווצרות החסימה בווריד היא קריש דם, החוסם את זרימת הדם בווריד. אחד מתופעות הלוואי של חסימה בווריד היא היווצרות של אותם כלי דם "אלטרנטיביים", כמעין ניסיון של הגוף לעקוף את החסימה. אלא שכמו במצב של ניוון מקולרי, אין זה פתרון לבעיה אלא יצירת בעיה נוספת: כלי דם אלה אינם תקינים ומסכנים את בריאות העין, הפגועה בלאו הכי.

חסימת וריד ברשתית כפי שתוארה היא השנייה בשכיחותה אחרי פגיעה בווריד שברשתית כתוצאה מסוכרת (כאמור, רטינופיה סוכרתית).

טיפול בלייזר בבצקת ברשתית
זהו הטיפול המקובל כיום במחלה ומטרתו לעצור את התדרדרותה. רק במיעוט מהמקרים נרשם גם שיפור בראייה של המטופל. את השפעת הטיפול בלייזר ניתן לחוש רק לאחר 3-4 חודשים, ועל פי רוב יש לחזור עליו פעמים נוספות על מנת לקבל תוצאה טובה.

מקובל לחלק את הטיפול בלייזר לשני חלקים: אם מקור הבצקת בדליפה מקומית מכלי דם, נהוג לבצע טיפול מקומי, בו צורבים את המקום הפגוע בלייזר וסוגרים את הדליפה.

אם הבצקת נובעת ממספר פגיעות בכלי דם, עורכים טיפול הנקרא טיפול רשת, במסגרתו צורבים את כל המקומות הפגועים בצורה של רשת אחידה.

טיפול בזריקות בבצקת ברשתית
קיימות 3 זריקות עיקריות לטיפול בבצקת ברשתית, והן אווסטין (Avastin) לוסנטיס (Lucentis ), ואייליה (Eylea ). מחקרים הראו כי אין הבדלים משמעותיים בין התרופות בהשפעתן על המחלה. ואכן, פעולתן דומה, ומטרתן לעצור פעילות של רכיב בעין הנקרא VEGF. מדובר בחומר טבעי המצוי בעין, ובריכוז גבוה מדי הוא עלול לגרום לדליפה מכלי דם ולצמיחת כלי דם משניים, כתחליף לא מוצלח לכלי הדם המקורי (כפי שנאמר בפרק "חסימת וריד ברשתית).

הזריקות ניתנות בהרדמה מקומית קצרה, לזגוגית העין, ואין סיבה לפחד – מדובר בטיפול פשוט אותו ניתן לקבל במרפאת העיניים ולסיימו תוך מספר דקות, ללא תופעות לוואי קשות, אם בכלל. הטיפול המקובל הוא זריקה אחת לחודש. מומלץ לשים לב להבדלי המחירים בין התרופות.

מניעה
אבחון מוקדם הוא הכלי הטיפולי מס' 1, למחלות רבות אחרות ובפרט לבצקת ברשתית. בשל הזיקה המסוכנת בין הסוכרת לבצקת, הסיכונים לסוכרת רלבנטיים גם כאן, ובראשם רמת סוכר בדם ולחץ הדם. גורמי סיכון נוספים הם כולסטרול גבוה, פגיעה בתפקוד הכליות, והריון.

טיפול המניעה הטוב ביותר היה ונשאר ביקורת תקופתית אצל רופא עיניים. חולי סוכרת צריכים להיבדק לפחות אחת לשנה, כדי לבדוק שלא הפתחה אצלם פגיעה בעיניים, ללא שירגישו בכך.

טיפול ברפואת העיניים הסינית
היתרון המשמעותי של רפואת העיניים הסינית בטיפול בבצקת בעין היא שאינה פולשנית. מסיבה זו אין לה כל תופעות לוואי. לכן, היא מומלצת כטיפול משלים לרפואה המערבית הנהוגה. לרוב, הטיפול המשולב בין שתי האסכולות הוא שמניב את התוצאות הטובות ביותר. לא אחת על חשבון השנייה, אלא זו לצד זו.

ואכן, כ-80% מהפונים לקבלת טיפול ברפואת העיניים הסינית דיווחו על שיפור במצבם!

הטיפול בבצקת בעין לפי רפואת העיניים הסינית יכלול דיקור סיני וצמחי מרפא, לאיזון זרימת הדם בפרט, עניין קריטי בחשיבותו במקרה של בצקת בעין, ולחיזוק הגוף באופן כללי. בהתאם לצורך, תיבחן האפשרות לתת למטופל ויטמינים להמשך טיפול.

הבדיקות במהלך הטיפול ברפואת העיניים הסינית הן הבדיקות המקובלות בכל מרפאה (כלומר, בדיקות OCT או אנגיוגרפיה פלורוסנטית). הן מתבצעות לפני, במהלך ואחר הטיפולים, וברוב המקרים נרשם שיפור מתמיד ומשמעותי בראייה.

טיפול ברפואת עיניים סינית מחפש למצוא את שורש הבעיה. על פי רוב, וכפי שפורט להלן, עלולה מחלת הסוכרת להוות את מקור לבצקת. ראשית נפעל כמובן לשיפור מצב הבצקת, אך לאחר מכן נחקור את מקור הבעיה, נרד לפשרה ונתחיל בטיפול מעמיק.

למידע נוסף בנושא בדיקות OCT וחשיבותן באבחון מחלות עיניים

לשיטת טיפול בבצקת הרשתית, מחלות רשתית