רטינופתיה סוכרתית: דרכים להקטין את הסיכון439

מאת: איתי שרף מנהל קליניקת Clear לטיפול במחלות עיניים בעזרת הרפואה הסינית, איתי שרף – טיפול במחלות עיניים ברפואה סינית
439

רטינופתיה סוכרתית היא מחלה הפוגעת ברשתית העין כסיבוך של מחלת הסוכרת והיא אינה ניתנת למניעה לחלוטין. יחד עם זאת, ניתן להקטין את הסיכון לחלות בה ואף ניתן להפחית את רמת חומרתה. לאבחון וטיפול מתאים ברטינופתיה סוכרתית בשלביה הראשונים חשיבות רבה, משום שבשלבים אלו ניתן לעכב ואף לעצור את התפתחותה ולמנוע פגיעה משמעותית בראייה.
לרפואה הקונבנציונלית אין טיפול יעיל ברטינופתיה סוכרתית בשלביה המוקדמים, מלבד המלצות לשמירה על אורח חיים בריא ותזונה נכונה. לשלבים המתקדמים של רטינופתיה סוכרתית הרפואה המערבית מציעה טיפול פולשני באמצעות זריקות אווסטין ולוסנטיס לעין, אשר מלווה בתופעות לוואי רבות ויעילותו מוגבלת.

רטינופתיה סוכרתית – טיפול באמצעות רפואת עיניים סינית
רפואת העיניים הסינית מטפלת ברטינופתיה סוכרתית בהתאם למצבו הכללי של החולה, לשלבי המחלה ולסימפטומים הקיימים, כגון: דימום, בצקת ברשתית העין וסוגי הפרשות שונות. לצורך אבחון המחלה ומצבה נעשה שימוש הן בטכנולוגיות מערביות ובבדיקות עיניים מתקדמות והן באמצעים העומדים לרשות המטפל ברפואה סינית.

מטרות הטיפול ברפואת עיניים סינית הן לטפל בגורמי הרטינופתיה הסוכרתית, למנוע את המשך התדרדרותה ולהביא לשיפור בראייה, במידה ונפגעה. ככל שהטיפול מצליח לשלוט ברטינופתיה הסוכרתית ובסימפטומים שלה, כך ניתן למקד אותו בגורמי המחלה ולהפחית את הסיכון להתדרדרותה. הטיפול כולל דיקור סיני (אקופונקטורה) ושימוש בצמחי מרפא אשר משפרים ומשקמים את זרימת הדם והחמצן אל עבר הרשתית ומונעים מצב של תת אספקה של חמצן (איסכמיה) באזורים שונים ברשתית. טיפול זה עשוי למנוע את היווצרותם של כלי הדם הפתולוגיים שהגוף מצמיח במטרה להתגבר על המחסור בחמצן, ואשר מסכנים את הראייה.

הטיפול באמצעות רפואת עיניים סינית במחלת רטינופתיה סוכרתית נחשב יעיל במיוחד מאחר והוא יעיל כבר בשלבים המוקדמים של המחלה. בנוסף, רפואת העיניים הסינית מטפלת בבצקת ברשתית הנוצרת לעתים כתוצאה מדליפה מכלי הדם ברשתית הנגרמים במחלת רטינופתיה סוכרתית. הטיפול ברפואת עיניים סינית בבצקת ברשתית נעשה בהתאם למצב הבצקת, הוא אינו פולשני, ללא תופעות לוואי והוא נמצא יעיל בשיפור חדות הראייה.

 

לשיטות טיפול בדרכים קונבנציונליות, מחלת רשתית מסוכרת