השתלת טבעות בקרנית לטיפול בקראטוקונוס, השתלת טבעות קרנית548

מאת: ד"ר עאדל ברבארה, "הדסה אופטימל" - המרכז הרפואי של בי"ח הדסה להסרת משקפיים בלייזר, סניף חיפה
548

הגדרת קראטוקונוס
קראטוקונוס היא מחלה ניוונית של קרנית העין, הגורמת להידקקות ובליטה של הקרנית, אשר גורמים לעיוות של פני הקרנית וכתוצאה מכך להידרדרות בראיה.

 

התפתחות המחלה
המחלה מתחילה בדרך כלל בגיל הבגרות ומתקדמת עם הזמן בקצב לא אחיד ואישי. בהתחלה ניתן לשפר את הראיה באמצעות משקפים אותם נזקקים להחליף לעיתים קרובות עקב התקדמות המחלה. בשלב שני, כשהמשקפים אינן משפרות את הראיה בצורה מספקת נאלצים לעבור לעדשות מגע.
השתלת טבעת בקרנית                           השתלת טבעות בקרנית

תמונה ימנית – שתלי פלסטיק
תמונה שמאלית – מבט לאחר השתלת שתלי פלסטיק

 

בשוק קיימים סוגים שונים של עדשות מגע:
1. עדשות מגע קשות נושמות שהן הבחירה הראשונית בדרך כלל,
2. עדשות מגע רכות מיוחדות לקראטוקונוס העוזרות בהרבה מקרים בהם נכשלות העדשות הקשות הנושמות .
3. עדשות סקלראליות הגדולות יחסית בקוטרן, שהן אלטרנטיבה נוספת לעדשות קשות נושמות.
עדשות מגע משפרות בצורה ניכרת את הראיה, אך אינן עוצרות את התקדמות המחלה. אנשים שאינם סובלים או אינם מסתדרים עם עדשות מגע, עומדים בפני שתי אפשרויות : להישאר עם ראייה לקויה או לעבור השתלת קרנית.
.
השתלת קרנית מצליחה מבחינה אנטומית ביותר מ-90% מהמקרים. הבעיה בהשתלת קרנית הינה בהתאוששות הראייה שנמשכת זמן רב. בחלק מהמקרים הקרנית המושתלת מתעוותת וגורמת לאסטיגמציה קשה שמחייבת הרכבת עדשות מגע ו/או ניתוח תיקון תשבורת, כמו חתכים בקרנית (Arcuate keratotomy) או ניתוח לייזר מסוג PRKLASEK או LASIK ואף השתלת קרנית חוזרת. במקרים אחרים יש דחייה של השתל אשר יכולה להתפתח מיידית או שנים אחרי הניתוח. השתלת קרנית יכולה לפעמים לסכן את העין עד כדי איבוד ראיה, לכן אנו הרופאים, מנסים לדחות את ניתוח השתלת קרנית עד כמה שניתן. אחת האפשרויות לדחית ניתוח השתלת קרנית או מניעתו, הינה השתלת טבעות בקרנית.

 

השתלת טבעות
הטבעת מורכבת משני סהרונים, עשויים מחומר הקרוי PMMA, חומר שבטיחותו לעין היא כבר עובדה ומזה שנים רבות משמש ליצור עדשות מגע ועדשות להשתלה תוך עינית. את הסהרונים משתילים עמוק בתוך הקרנית בניתוח המבוצע בהרדמה מקומית על ידי טיפות עינים בלבד, הנמשך כרבע שעה ואינו מצריך אישפוז. המנותח משוחרר לביתו ללא כיסוי העין וחווה שיפור מידי בראיה שהולך ומשתפר במשך הזמן.

 

קיימים שני סוגי טבעות
1. טבעות אינטקס (Intacs) – יעודן הראשוני היה תיקון קוצר ראיה קל, אך ב-1997 באירופה החלו להשתילן במקרים של קראטוקונוס עם תוצאות טובות.
2. טבעות פררה – (Ferrara Rings)טבעות על שם ד’‘ר פררה בשימוש כבר כ-10 שנים עם ניסיון של אלפי ניתוחים מוצלחים. הטבעות קטנות יותר מאינטקס ובשל כך הן יותר אפקטיביות בשיפור הראיה. ד’‘ר פררה קבע שהן עוצרות את התקדמות הקראטוקונוס.